The Camogie Association

Generic Top Banner

About Camogie

Ard Chomhairle and Sub Committees

The following are a list of the Ard Chomhairle National Voluntary Sub-Committees who form part of the Camogie Association and work in tandemn with the Association to realise the objectives of the National Development Plan 2010-2015 'Our Game, Our Passion'.
 
Ard Chomhairle, the Board of Directors of the Association are listed under About Camogie.
 
If you require further information on the following sub committees contact us here: Terms of Reference
 
Resource Management Committee:
Cathaoirleach: Catherine Neary (Uachtarán)
Joan O’Flynn (Ard Stiúrthóir)
Marie Kearney (Secretary, Ard Chomhairle)
Aileen Pierce (Treasurer, Ard Chomhairle)
Feena Hosford (Finance Officer)
Geraldine Beattie Greene (Roscommon)
 
Serving Provincial Chairpersons currently:
- Kathleen Woods (Ulster)
- John Foley (Munster)
- Rachel Hogan (Leinster)
- Fiona Hamilton (Connacht)
 
National Competitions Committee
Cathaoirleach: Hilda Breslin (Kildare)
Maeve Healy (Roscommon)
Fiona Godfrey (Limerick)
Jennifer Cultra (Down)
Lizzy McGuinness
 
Fixtures Review Committee
Cathaoirleach: Hilda Breslin (Kildare)
Mary Howard
Niamh Mallon
John Greene
Geradline McGrath
Mary O'Connor
Lizzy McGuinness
 
Referees Sub-Committee
Cathaoirleach: Aileen Lawlor (Westmeath)
Walter Cole (Cork)
Alan Lagrue (Kildare)
Louise Reilly (Cavan)
John McDonagh (Galway)
Frank McDonald (Armagh)
Jenny Byrne (Dublin)
 
Coaching and Games Development Sub-Committee
Cathaoirleach; Eamonn Browne (Tipperary)
Ailish Whitty (Wexford)
Sheila O’Donohoe (Waterford)
Lynn Kelly (Limerick)
Brigid Barnville (Kilkenny)
Siobhán Poulter (Antrim)
Gerry Dolan (Galway)
Patrick Martin (Dublin)
David Ryan (Tipperary)
Mary O’Connor
Yvonne Byrne
 
All-Stars Sub-Committee
Cathaoirleach; Sheila Coen (Galway)
Maura McCloy (Derry)
Alice Dowling (Laois)
Linda Mellerick (Cork)
Sheila O'Donohoe (Waterford)
Patsy Hetherton (Dublin)
Rachel Hogan (Wexford)
Marion Graham (Tipperary)
Darren Kelly (Galway)
Mary Burke (Meath)
 
Communications and Marketing Sub-Committee
Cathaoirleach; Fiona Casey (Kerry)
Roberta Farrell (Kildare)
Sarah Conroy (Laois)
Olive Leonard (Westmeath)
Gerry O’Sullivan (Dublin)
Cian Nelson
 
Child Welfare and Protection Sub-Committee
Cathaoirleach; Mary Connor (Louth)
Kathleen Woods (Armagh)
Marie O’Brien (Roscommon)
Margaret Skehan (Tipperary)
Caroline Fitzsimons
 
National Transfer, Hearings & Disciplinary Committee (NTHDC)
Cathaoirleach; Richard Mulholland (Kilkenny)
Joe O’Donnell (Clare)
Deirdre Mitchell-Canning (Galway)
Noeleen McCarthy (Westmeath)
Miriam Murphy (Cork)
Róisín Walsh (Kildare)
 
National Final Appeals Committee (NFAC)
Cathaoirleach: Cian Kelly (Limerick)
Marian McCarthy (Cork)
Mairéad Finn (Dublin)
Éilis Kavanagh (Wexford)
 
Player Welfare Committe
Cathaoirleach: Stellah Sinnott (Wexford)
Mairéad Ní Mhaoileoin (Cork)
Philly Fogarty (Tipperary)
Brigid Mulally (Kilkenny)
Melanie Ní Dhuinn (Wexford)
Grace McMullen (Antrim)
 
National Development Plan Implementation Group
Cathaoirleach: Sheila O'Donohoe (Waterford)
Brendan Waters 
Tom Hayes 
Annette Ní Dhathlaoi 
Gráinne McIntyre 
Joan O'Flynn
 
National Final Appeals Committee (NFAC)
Cathaoirleach: Cian Kelly (Limerick)
Marian McCarthy (Cork)
Éilis Kavanagh (Wexford)
 
National Clemency Committee
Phyllis Breslin (Dublin)
Mary Moran (Cork)